UcanSupurge  
Ana Sayfa  | English  | Arşiv  |
YAPIMLAB, Sinemacıları Kadın Hikayeleri Üretmeye, Uçan Süpürge’ye Çağırıyor!
YAPIMLAB @ UÇAN SÜPÜRGE
                                                     
SENARYO VE PROJE GELİŞTİRME ATÖLYESİ/ÖDÜLÜ
                        
Zeynep Özbatur Atakan tarafından kurulan YAPIMLAB, 8-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında 18. yaşını kutlayacak olan Festivalimiz kapsamında, uzun metrajlı filmlerin senaryo ve projelerinin geliştirileceği bir atölye düzenliyor.
                       
Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi/Ödülü ile üretilen fikirlere, film projelerine dair bir teşvik, kadının sinemada, içerikte ve pratikte daha etkin ve aktif rol oynamasına dair farkındalık ve toplumsal cinsiyet kavramına ilişkin hassasiyet yaratmayı hedefleyen YAPIMLAB ve Festivalimiz, yaratıcı üretimde kolektif çalışmanın önemini vurgulamak ve bunun projelerin sunumundan prodüksiyonuna kadar olan bütün süreçte nasıl gerçekleştirileceğini göstermek istemektedir.
                   
Jürinin oylaması sonucunda seçilecek 1 projeye 5000 TL’lik YAPIMLAB Proje Geliştirme Ödülü verilirken, atölyeye seçilen 8 projeye de YAPIMLAB tarafından 6 ay boyunca mentorluk verilerek, projelerini geliştirmeleri için destek olunacaktır.
            
Aşağıda belirtilen başvuru belgeleri, iletisim@yapimlab.com ve karaca@ucansupurge.org adreslerine yollanacaktır. Başvuru için son tarih: 20 Nisan 2015
                    
Atölye tarih ve adresi: 09 Mayıs 2015 – ODTÜ GİSAM
               
PROJE HAKKINDA
               
Zeynep Özbatur Atakan tarafından tasarlanan Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi, sinemacılarla kadın hikayeleri üretmeyi, tasarlamayı ve hayata geçirmeyi hedeflemektedir. Son dönem dünya sinemasında 'kadın karakterler' üzerine oldukça az sayıda film yapılmaktatır.
                        
YAPIMLAB ve Uçan Süpürge de yerli senaryolardaki bu boşluğu doldurmak, bu tip diyalogları geliştirmeyi ve kamera arkasında da çalışan kadınların  etkin olduğu projelerin ön plana çıkarmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla 2015 yılı için tema 'BAŞROLDE 2 KADIN - 2 SAHNE' olarak belirlenmiştir.
                        
Projelerde, 2 başrol kadın ve aralarında erkekler dışında konuştukları en az 2 diyaloglu sahnenin olması, bu sene 9 Mayıs 2015 tarihli Pitching Platformu’na seçilecek uzun metrajlı film projeleri için ön koşul olarak belirlenmiştir.
                      
ATÖLYE ve PITCHING PLATFORMU
               
9 Mayıs 2015’de bütün projelerin pitching sunumlarından önce, seçilen 8 projenin açıklandığı hafta, Zeynep Özbatur Atakan ve YAPIMLAB ekibi seçilen projelerle ön çalışma yaparak; onları pitching platformuna hazırlayacaklardır.
                  
Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi’nde, projenin başlangıç aşamasından itibaren geliştirme sürecine dair 1 günlük bir çalışma yapılacaktır. Bu çalışma, Senaryonun ve  film projesinin geliştirilmesi üzerine metotların konuşulup tartışılacağı ve kamuya açık bir atölye çalışması olacaktır. 8 projenin de pitching platformunda sunumlarının ardından jürinin belirleyeceği 1 proje ödüllendirilecektir.
                 
ÖN SEÇİCİ KURUL VE JÜRİ
                      
Gelen projeler; üyeleri Zeynep Özbatur Atakan- YAPIMLAB Takımı ve bir Uçan Süpürge yetkilisinden oluşan ön seçici kurul tarafından değerlendirilip, başvuran projeler arasından 8 proje Geliştirme Atölyesine davet edilmek üzere seçilecektir.
                    
Uçan Süpürge'de proje geliştirme atölyesine seçilen 8 projenin sunumları jüri tarafından değerlendirilir. Jüri üyeleri, YAPIMLAB ve Uçan Süpürge kararı ile bağımsız  toplam 3-5 kişiden oluşur.
                 
BAŞVURU BELGELERİ
                      
⁃ Başvuru Formu
⁃ Proje konseptini anlatan özet (En fazla 1 sayfa)
⁃ Motivasyon Mektubu (Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorum)
⁃ Sinopsis (En fazla 1 sayfa)

⁃ Tretman (En fazla 8 sayfa)

⁃ Düşünülen 2 sahne için, kadınlar arasında geçen diyalog taslağı

⁃ Yönetmenin Biyografisi

⁃ Yapımcının Biyografisi
⁃ (varsa) Senaristin Biyografisi

⁃ Taslak Öngörülen Bütçe
⁃ (varsa) Yönetmenin daha önce gerçekleştirdiği filmler (online şifreli olarak)

⁃ (varsa) Projeye dair görsel materyal