UcanSupurge  
Ana Sayfa  | English  | Arşiv  |
Bilge Olgaç Başarı Ödülleri!

2015 programında yer alan ilgi çekici bölüm ve filmlerin ilerleyen günlerde açıklanacağı 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında, Festivalin önemli bir geleneği haline gelen Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü de sahiplerini bulacak. Bunlar arasında, sinemanın farklı alanlarında emek veren kadınların başarılarını ve emeklerini görünür kılma amacı taşıyan Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin takdim edileceği isimler ise belli oldu!

Ödüllü birçok filmin kurgu masasında bulunan Aylin Zoi, Gölgeler ve Suretler filminin kurgusuyla Altın Portakal En İyi Kurgu Ödülü’nü 2010 yılında kazanan isim olmuştu. Ayrıca kendisi, sinemanın yanı sıra son zamanlarda ağırlık verdiği müzik alanındaki üretimleriyle de ülkemiz sanat atmosferine yeni bir soluk getirdi. Kurgu alanının, teknik sınırları aşıp sanatsal anlam kazandığı boyutlarını etkileyici bir şekilde yansıtan çalışmalarıyla birçok filme katkı sunmuş olan Aylin Zoi, 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alıyor.

Canavarlar Sofrası, Kusursuzlar ve Karışık Kaset gibi filmlerin görüntü yönetmenliğini üstlenen Deniz Eyüboğlu, kadının kamera önündeki konumunun toplumsal cinsiyet kalıplarını aşabilecek noktaya erişmesinde kamera arkasındaki kadınların da önemli etkisi olduğunu gösterdi. Teknik ve sanatın farklı sinema anlayışlarını besleyecek şekilde buluştuğu alanlardan görüntü yönetmenliğine kadın bakış açısıyla katkı sunan Deniz Eyüboğlu, 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alan bir diğer isim.

Bir filmin kadın meselesindeki konumuna, film yapım sürecinde yer alan kadınların sunduğu olumlu katkının örneklerinden olan “Kusursuzlar” filmi, üniversite dönemindeki arkadaşlıktan kök alan ve özgünlüğe sahip üretimler ortaya koymuş bir film yapım ekibinin imzasını taşıyor. “Hep 18” kalabilmenin, yenilenmekte olan yaşam pratiklerine uygun ve nitelikli bir sorgulamayı sürekli kılmakla eşdeğer olduğunu, “Kusursuzlar” filmi için yazdığı senaryoyla kadın kimliği üzerinden etkileyici bir şekilde örnekleyen Emine Yıldırım, bu sene Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü vermekten mutluluk duyacağımız isimler arasında yer alıyor.

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış gecesinde ödüllerin takdim edileceği diğer sürpriz isimler ise ilerleyen günlerde açıklanacak. Uçan Süpürge, Mayıs’taki 18 yaş kutlamasına kadar birçok sürprizle karşınıza çıkabilir, takipte kalın…