UcanSupurge  
Ana Sayfa  | English  | Arşiv  |
Festival Kutular
 • Festival İçin Geliyorlar

  Bahar Kuaför/Tiyatro İs/FESTİVAL ÖZEL TEMSİLİ: 15 MAYIS
  Saat: 20.00
  Ankara DT İrfan Şahinbaş Sahnesi
  Yazan: Hilal Kuvvet
  Yöneten: Sündüz Haşar
  Dekor: Sami Berksoy
  Kostüm: Ebru Özaydın
  Işık: Ushan Çakır
  Yönetmen Yardımcıları: Betül Çobanoğlu, Gözde Kısa
  Oyuncular: Derya Cumaoğlu, Seda Çakmaksoy, Elif Nur Kerkük, Hilal Kuvvet, Selin Sevdar, Gülsüm Soydan, Selen Şeşen
  Reji Asistanları: Sinem Çubuk, İlayda Türkmen
  Dekor Asistanı: Şerif O. Karaman
  Grafik Tasarım & İllustrasyon: Philippa Tamsin Dörtbaş
  Teaser ve Fotoğraf: C. Deniz Dörtbaş
  Proje Koordinatörü: Aslı Samat
   
  Eğer siz de "Her kadın bu hayattan alacaklıdır" diyorsanız, Bahar Kuaföre davetlisiniz demektir... 15 Mayıs Cuma Akşamı, Ankara DT İrfan Şahinbaş Sahnesinde gösterilecek olan Bahar Kuaför isimli tiyatro oyunumuza katılmak için info@ucansupurge.org adresinden bize ulaşabilirsiniz...
   
  İyi Seyirler Dileriz.
 • Uçan Süpürge Jürisi Tüm Filmleri Birinci İlan Edip Çekildi

  Uçan Süpürge Film Festivali yarışma jürisi: "Festivaller dışında hiçbir gösterim şansı bulamadıkları halde, hala bu ülkede film yapmaya devam ettikleri için ‘kazanan’ ilan ediyoruz".
   
  18.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “5 Dakikada 18’ Kısa Film Yarışması” jürisi, yarışmaya başvuran tüm filmleri “kazanan” ilan etti ve görevden çekilme kararı aldığını açıkladı.
   
  Son dönemde film festivallerinde gösterime girememiş ve giremeyecek filmlerle dayanışmak için çekilme kararı aldığını açıklayan jüri üyeleri, “Umuyoruz ki yaşanan sıkıntılar boşa gitmeyecek, engelleyici değil destekleyici yasalarla her şeye rağmen sinema sanatı ve festivaller devam edecek” dedi.
   
  Berrin Balay, Eren Yüksel, Andreas Treske, Pelin Anılan (Genç Kurul Üyesi) ve İdil Kandil’in (Genç Kurul Üyesi) yer aldığı jürinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
   
  “Daha önce bu yarışmaya başvurmuş olan filmleri ve tüm kısa film ve belgeselcileri; Festival’ler dışında hiçbir gösterim şansı bulamadıkları halde,  hala bu ülkede film yapmaya devam ettikleri için ‘kazanan’ ilan ediyoruz.”
   
  Ne olmuştu?
   
  34. İstanbul Film Festivali’nde Ertuğrul Mavioğlu ile Çayan Demirel’in Bir Gerilla Belgeseli Bakur/Kuzey adlı belgeselinin gösterimi, belgeselin Eser İşletim Belgesi olmadığı gerekçesiyle, planlanan gösterim tarihinden bir gün önce engellendi.
   
  Bakur’un engellenmesi, sinemacıların filmlerini festivalden çekmesi ve yarışmaların iptal olmasıyla sonuçlandı.
   
  Ardından Ankara Film Festivali belgesel ve kısa film yarışmalarının iptal edildiğini duyurdu. Festival, bu kararın İstanbul Film Festivali’nde filmlerin gösterimini engelleyen yasadan kaynaklandığını açıkladı.
   
  Ankara Ulusal Film Yarışması Jürisi de görevlerinden çekildiğini açıkladı; “Kayıt-tescil ve eser işletme belgesinin bir sansür mekanizması olarak işletilmesine karşı çıkıyoruz” dedi.
   
  Sinemaseverler, sinema emekçileri ve sinema yazarları, 18 Nisan Cumartesi Beyoğlu’nda Fransız Kültür Merkezi önünden Atlas Sineması’na bir yürüyüş gerçekleştirerek film festivallerine yönelik engellemeler ve sansüre karşı “Özgür sinema” dedi.
 • Kadınlar için Film Okuma Atölyesi

  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde
   
  Kadınlar için Film Okuma Atölyesi
   
   
  17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Bilge Olgaç Başarı Ödülü alan sinema yazarı Alin Taşçıyan ‘filmi okumak’ üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere “Film Okuma Atölyesi” yapacak.
   
  Bu sene ikincisi yapılacak olan atölyeye başvurular başladı. Kayıt yaptırmak için lütfen aşağıdaki formu doldurup deniz@ucansupurge.orgadresine 7 Mayıs’a kadar  gönderir misiniz?
   
  Katılımcı Formu
   
  Adım ve soyadım …………………………………………………………………….. .
  Telefon numaram: …………………………………………………………………… .
  Elektronik posta adresim: ……………………………………………………………. .
  Atölyeden beklentim: ………………………………………………………………... (dilediğiniz uzunlukta yazabilirsiniz.)
   

  Tarih: 09 Mayıs 2015, Cumartesi
  Saat: 10.00 – 12.00
  Yer: TED Üniversitesi (Ziya Gökalp Cad. No: 48, Kızılay-Ankara)
 • Kadınlar için Film Müzikleri Atölyesi


  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde
   
  Kadınlar için Film Müzikleri Atölyesi
   
   
  Sinema için ses tasarımı ve müzik üzerine dersler veren Çiğdem Borucu,  bu alanda bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere 18. Uçan Süpürge Uluslar arası Kadın Filmleri Festivali’nde “Film Müzikleri Atölyesi” yapacak.
   
  Atölyeye başvurular başladı. Kayıt yaptırmak için aşağıdaki formu doldurup deniz@ucansupurge.org adresine 7 Mayıs’a kadar gönderebilirsiniz.
   
  Katılımcı Formu
   
  Adım ve soyadım …………………………………………………………………….. .
  Telefon numaram: …………………………………………………………………… .
  Elektronik posta adresim: ……………………………………………………………. .
  Atölyeden beklentim: ………………………………………………………………... (dilediğiniz uzunlukta yazabilirsiniz.)
   
  Tarih: 10 Mayıs 2015, Pazar
  Saat: 14.00
  Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
 • Süpürge'den 18 Yaşında Yeni Sinema

   
 • "Aslında Yaratıcıyım Ama" diyorsanız bu atölye tam sizlik

                      
   “Aslında Yaratıcıyım Ama” diyorsanız, bu atölye tam size göre…
   
  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında, yaratıcı düşüncenin "antrak" aşamasını ortadan kaldırmayı hedefleyen SineTabip atölye çalışmasının başvuru süresini 17 NİSAN'a kadar uzattı.
  “Aslında yaratıcıyım ama…” diyenler için düzenlenecek olan SineTabip atölye çalışmasında, Gülden Treske, Berrin Balay ve Andre Treske, yaratıcı fikri olduğu halde bunu bir türlü düzenleyemeyenlere doktor olacaklar.
  Yaratıcılık sancılı bir süreçten geçer. İnsan bazen nereden başlayacağını bilemez, bazen de başlar sonunu getiremez. Günlük telaşlar, hayatın akışı, geçim sıkıntısı derken, bir bakmışsınız, aklınıza gelen yaratıcı fikir rafa kalkmış. Fikrin, raflardan alınıp, hayata geçmesi için oluşturulan SineTabip atölyesinin detaylarını, Pangea’yı Hatırla ve Sinemadan Çıkan Öyküler kitaplarının yazarı Gülden Treke anlattı.
  Treske, “Yaratıcı fikrin sahibi, arkadaş veya ailelerine danıştığında, ya ‘çok güzel, çok güzel, devam et’ ya da ‘bırak şunu da maaşlı, sigortalı bir işe gir’ tepkileri ile karşılaşıyor. Biz de tam bu noktada, dışarıdan bir gözle, kişinin eseri ile duygu bağı kurmadan, çalışmaları hakkında yanında olacağız " dedi.
   
  TIKANIKLIK NEREDE ONA BAKACAĞIZ
  Yaratıcılığın tıkanma sürecinin, kişinin grip olması gibi olduğunu belirten Treske, “Öksürüğün ya da yüksek ateşin sebebi ne, neden öyle bayılmış kalmış? Basit bir soğuk algınlığı mı, ilacı var mı? Hangi aşamada ihtiyaç varsa; senaryo, yapım ve bitirme aşaması, sorunlu alanlarına birlikte bakacağız. SineTabip atölyemizin amacı tam olarak bu” dedi. Film yapımının tamamen bir ekip çalışması olduğuna dikkat çeken Treske, “Bir filmin başarısı, tamamen ekibin birbiriyle gerçekleştirdiği uyuma bağlı. SineTabip’e gelen insanlar, filmin çeşitli aşamalarında, değişik insanlarla fikrini savunup, bir ekip olarak çözümler üretince, tabii ki ileriye dönük önemli bir tecrübe kazandıracaktır” diye konuştu.
   
  FESTİVAL BÜYÜK FIRSAT
   
  Sinema veya senaryo yazımı ile ilgilenen herkes için SineTabip atölyesinin büyük bir fırsat olduğunu belirten Treske, “Ekip olarak Berrin Balay ve Andre Treske ile zaten bu tarz çalışmaların hep içindeyiz. Berrin Balay ile yıllar önce yolumuz ODTÜ-GİSAM’da çakıştı ve bu çalışmaları zaman zaman yaptık. Ancak, formal eğitim dışında deneyim paylaşımlarına sahip olamayan birçok insan için Uçan Süpürge festivali çok büyük bir fırsat. Her zaman bu tür desteklere ulaşamayan insanlar olacaktır. Festival sonrasında da yine bu çalışmaları devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.
   
 • Uçan Süpürge Tema Ödülü, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat'a Takdim Edilecek!

  “18’in Halleri”, sosyal bilimlerin konusu olduğu ölçüde farklı boyutlarıyla daha anlaşılır ve geliştirilebilir hale geliyor. Sosyal bilimler alanında hem bilgi üretimi hem de bilginin yeni kuşaklara aktarımı açısından yaşayan bir hazine olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, bu temelde şekillenen dinamik yaşamıyla “18’in Halleri”nden “hep 18” kalabilmeye örnek en önemli isimlerden. Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, bu seneki Uçan Süpürge Tema Ödülü’nün sahibi olacak.
                                  
  1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan olarak göreve başlayan Abadan Unat, 1966 yılında profesör olmayı başardı. “Beni ayakta tutan, hocalıktır. Başka bir şey öğrenmedim hayatımda. Bir de yeniyi öğrenmek…” sözleriyle yaşamı boyunca daima yeniye doğru attığı adımların kaynağını özetleyen Abadan Unat, kurmuş olduğu “Siyasal Davranış” kürsüsündeki ilk kadın asistan, ilk kadın doçent ve profesör olarak akademi tarihine geçti. Önce gazeteci olarak çalışıp basın alanında kadınlara rol modeli olan Abadan Unat, sayısız bilimsel eser verdiği akademik yaşamı kapsamında da kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yaptı ve alanında öncü bir isim oldu.
                             
  “Aydınlanmanın Kadınları”, “Fulbright Yaşam Boyu Akademik Hizmet”, “Marmara Üniversitesi Yaşam Boyu Başarı” ödülleri gibi birçok ödül alan, Avrupa Konseyinin Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonunda 1978-1993 yılları arasında ikinci başkan ve üye olarak bulunan Abadan Unat, Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeye devam ediyor. Kendisiyle yapılan söyleşiden oluşan kitabın neden “Hayatını Seçen Kadın” adını aldığı, Abadan Unat’ın büyük emeklerle örülü yaşam çizgisine bakmakla anlaşılıyor; 14 yaşında kendi isteğiyle Avrupa’dan Türkiye’ye hiç Türkçe bilmeden gelen, burada başladığı akademik yolculuğuna ise birçoğumuzun zorunluluk olarak gördüğü “belli bir yaştan sonra inzivaya çekilme”yi reddederek halen devam eden 94 yaşında bir bilge kadın…
                       
  Uçan Süpürge ile Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın yolları kısa bir süre önce Benim Madam Curie’m projesinde kesişmişti. Toplumsal cinsiyet rollerinin atadığı kalıplaşmış yargıların yıkılmasına yardımcı olmayı, kadınlara atfedilen kalıplaşmış meslek algısını yıkmayı ve özellikle kız çocukların meslek edinme konusunda ufuklarını açmayı hedefleyen Benim Madam Curie’m projesi kapsamında başarı hikayelerine odaklanılan ve tarihte iz bırakmış, yol açan dört bilim kadınının arasında Abadan Unat da yer almıştı.
 • YAPIMLAB, Sinemacıları Kadın Hikayeleri Üretmeye, Uçan Süpürge’ye Çağırıyor!

  YAPIMLAB @ UÇAN SÜPÜRGE
                                                       
  SENARYO VE PROJE GELİŞTİRME ATÖLYESİ/ÖDÜLÜ
                          
  Zeynep Özbatur Atakan tarafından kurulan YAPIMLAB, 8-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında 18. yaşını kutlayacak olan Festivalimiz kapsamında, uzun metrajlı filmlerin senaryo ve projelerinin geliştirileceği bir atölye düzenliyor.
                         
  Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi/Ödülü ile üretilen fikirlere, film projelerine dair bir teşvik, kadının sinemada, içerikte ve pratikte daha etkin ve aktif rol oynamasına dair farkındalık ve toplumsal cinsiyet kavramına ilişkin hassasiyet yaratmayı hedefleyen YAPIMLAB ve Festivalimiz, yaratıcı üretimde kolektif çalışmanın önemini vurgulamak ve bunun projelerin sunumundan prodüksiyonuna kadar olan bütün süreçte nasıl gerçekleştirileceğini göstermek istemektedir.
                     
  Jürinin oylaması sonucunda seçilecek 1 projeye 5000 TL’lik YAPIMLAB Proje Geliştirme Ödülü verilirken, atölyeye seçilen 8 projeye de YAPIMLAB tarafından 6 ay boyunca mentorluk verilerek, projelerini geliştirmeleri için destek olunacaktır.
              
  Aşağıda belirtilen başvuru belgeleri, iletisim@yapimlab.com ve karaca@ucansupurge.org adreslerine yollanacaktır. Başvuru için son tarih: 20 Nisan 2015
                      
  Atölye tarih ve adresi: 09 Mayıs 2015 – ODTÜ GİSAM
                 
  PROJE HAKKINDA
                 
  Zeynep Özbatur Atakan tarafından tasarlanan Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi, sinemacılarla kadın hikayeleri üretmeyi, tasarlamayı ve hayata geçirmeyi hedeflemektedir. Son dönem dünya sinemasında 'kadın karakterler' üzerine oldukça az sayıda film yapılmaktatır.
                          
  YAPIMLAB ve Uçan Süpürge de yerli senaryolardaki bu boşluğu doldurmak, bu tip diyalogları geliştirmeyi ve kamera arkasında da çalışan kadınların  etkin olduğu projelerin ön plana çıkarmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla 2015 yılı için tema 'BAŞROLDE 2 KADIN - 2 SAHNE' olarak belirlenmiştir.
                          
  Projelerde, 2 başrol kadın ve aralarında erkekler dışında konuştukları en az 2 diyaloglu sahnenin olması, bu sene 9 Mayıs 2015 tarihli Pitching Platformu’na seçilecek uzun metrajlı film projeleri için ön koşul olarak belirlenmiştir.
                        
  ATÖLYE ve PITCHING PLATFORMU
                 
  9 Mayıs 2015’de bütün projelerin pitching sunumlarından önce, seçilen 8 projenin açıklandığı hafta, Zeynep Özbatur Atakan ve YAPIMLAB ekibi seçilen projelerle ön çalışma yaparak; onları pitching platformuna hazırlayacaklardır.
                    
  Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi’nde, projenin başlangıç aşamasından itibaren geliştirme sürecine dair 1 günlük bir çalışma yapılacaktır. Bu çalışma, Senaryonun ve  film projesinin geliştirilmesi üzerine metotların konuşulup tartışılacağı ve kamuya açık bir atölye çalışması olacaktır. 8 projenin de pitching platformunda sunumlarının ardından jürinin belirleyeceği 1 proje ödüllendirilecektir.
                   
  ÖN SEÇİCİ KURUL VE JÜRİ
                        
  Gelen projeler; üyeleri Zeynep Özbatur Atakan- YAPIMLAB Takımı ve bir Uçan Süpürge yetkilisinden oluşan ön seçici kurul tarafından değerlendirilip, başvuran projeler arasından 8 proje Geliştirme Atölyesine davet edilmek üzere seçilecektir.
                      
  Uçan Süpürge'de proje geliştirme atölyesine seçilen 8 projenin sunumları jüri tarafından değerlendirilir. Jüri üyeleri, YAPIMLAB ve Uçan Süpürge kararı ile bağımsız  toplam 3-5 kişiden oluşur.
                   
  BAŞVURU BELGELERİ
                        
  ⁃ Başvuru Formu
  ⁃ Proje konseptini anlatan özet (En fazla 1 sayfa)
  ⁃ Motivasyon Mektubu (Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorum)
  ⁃ Sinopsis (En fazla 1 sayfa)

  ⁃ Tretman (En fazla 8 sayfa)

  ⁃ Düşünülen 2 sahne için, kadınlar arasında geçen diyalog taslağı

  ⁃ Yönetmenin Biyografisi

  ⁃ Yapımcının Biyografisi
  ⁃ (varsa) Senaristin Biyografisi

  ⁃ Taslak Öngörülen Bütçe
  ⁃ (varsa) Yönetmenin daha önce gerçekleştirdiği filmler (online şifreli olarak)

  ⁃ (varsa) Projeye dair görsel materyal
                   
 • SineTabip Atölyesine Başvurular Başladı

  “Bir fikrim, bir senaryom, bir filmim var ama üzerinde çalışmam gerek!” diyenlere açık atölye çalışması:
   
  Her şey bir “fikir” ile başlar. Fikrin senaryoya, senaryonun çekime geçişi çeşitli aşamalarla gerçekleşir. Bu süreç içinde, tek bir fikir ya da çekim senaryosu; hangi aşamada olursa olsun senaryoyu-projeyi “SineTabip” ekibi ile birlikte geliştiriyoruz. 8-18 Mayıs 2015  Festival haftasında iki öğleden sonra grup ve bire bir çalışmalar ile sürecek atölye çalışmasında projenizi birlikte tartışıp, birlikte okuyacağız. Arzu edenlerle de gelişmeleri birlikte değerlendirme ve destek amacı ile iki ay süre ile birlikte çalışmamıza, e-posta aracılığı ya da buluşmalarla devam edeceğiz.
   
  SineTabip Ekibi:
   
  Gülden Treske – Berrin Balay – Andreas Treske
   
  Başvuru koşulları:
   
  • Kimler Katılabilir: Başvurular, “Bir fikrim var!” diyen ve aşağıdaki Başvuru Formu’nu doldurup  yazılı e-posta adresi ya da  adrese gönderen her akademik seviye ve bölümden her yaştaki “genç”lere açıktır. (Ankara dışından başvurularda ulaşım ve konaklama katılımcıların kendi sorumluluğundadır.)
  • Karşılıklı bir tutanak ile proje ve fikrinizin güvenliği sağlanacaktır.
  • Kontenjan 12 kişi ile sınırlıdır.  Katılım, başvuru sırasına göre olacak, başvurularda 12 asıl, 12 yedek katılımcı belirlenecektir. 
  • Son başvuru tarihinden sonraki hafta içinde asıl katılımcılarla e-posta aracılığı ile iletişime geçilerek Atölye çalışması öncesi hazırlık aşamasına geçilecektir.
  • Atölye 8-18 Mayıs haftası içinde iki öğleden sonra olacak, yer ve kesin gün tarih bilgileri daha sonra açıklanacaktır.
  • Formlardaki e-posta bölümlerinin dikkatli doldurulması gerekmektedir. Çünkü sizlerle iletişim yalnızca  e-posta aracılığı ile yapılacaktır. Uygun durumunuz yoksa,  başvuru formunda tercih ettiğiniz iletişim No’su yanına belirtmeniz gerekmektedir. Bu nedenle e-posta ve iletişim bilgileri bölümüne düzenli kullandığınız hesap ve No’ların yazılması rica olunur.
  • Başvuru formunu son başvuru tarihinden önce aşağıdaki e-posta adresine ya da aşağıdaki adrese ulaştırmanız gerekmektedir.
  • Başvuru Formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
   
   
  Adres:
  Uçan Süpürge
  SineTabip Atölye
  Büyükelçi Sok. 20/6
  Kavaklıdere-06700 ANKARA
   
   
 • Festival Genç Başkanı Damla Sönmez'den 8 Mart Mesajı

   
  18. yaşını gençleşme hamlesiyle kutlayacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Genç Başkanı Damla Sönmez'den mesaj var!
                      
  Bornova Bornova filmindeki performansıyla 2010 yılının Genç Cadı Ödülü’nü de kazanan Damla Sönmez, 8 Mart vesilesiyle şunları dile getirdi: "Kadın sorunları dediğimiz olgular,öncelikle kadının kendisinden çözülecek. Kadının herkesten önce kendi kendinin değerinin, biricikliğinin, toplumdaki yerinin ve öneminin farkında olduğu, kendisine ve hemcinslerine dar sınırlar çizmediği; kendine yasaklanan, kendinde ayıp görülen şeyi kızına kardeşine uygulamadığı, bu otosansürden silkindiği, insan olarak kendi haklarının, özgürlüklerinin bilincinde olup peşine düştüğü; "kadınlar günü" gibi bir ayrıcalığa ihtiyaç duyulmayan, insanı kadın ve erkek olarak değil de sadece ve sadece insan olarak görmeye başladığımız bir dünya diliyorum."
                
   
   
                  
   
 • Uçan Süpürge Onur Ödülü Hümeyra'nın!

  2015 Uçan Süpürge Onur Ödülü, “Hep 18” kalabilmeye örnek bir yaşam ve sanat pratiğine sahip olmasının yanı sıra, toplumsal cinsiyet kalıplarına sıkışmayı reddederek “Adım Kadın” diyen Hümeyra’ya takdim ediliyor. Müzikten tiyatroya sinemadan dizi sektörüne birçok alandaki varlığıyla akıllara kazınan nadir sanatçılardan olan Hümeyra, 8 Mayıs Cuma akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnesi’nde gerçekleştirilecek 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Açılış Gecesi’nde Onur Ödülü’ne kavuşacak.
   
  Hümeyra, 70’li yıllardan itibaren Türkiye’deki müzikal gelişim çizgisine değerli bir katkı sundu. Müzik yaşamının daha ilk yıllarında Olmasa, Kördüğüm, Adım Kadın gibi şarkılarıyla akıllara kazınan Hümeyra, sonraki yıllarda tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında harcadığı emekle de sanatsal üretim yelpazesini genişletti.
   
  1980 yılında Atıf Yılmaz’ın Talihli Amele filmiyle başlayan sinema kariyerine Kırık Bir Aşk Hikâyesi (Ömer Kavur), Mine (Atıf Yılmaz), Bir Kadının Anatomisi (Yavuz Özkan), 80.Adım (Tomris Giritlioğlu) ile devam etti. 2000’li yıllarda Çağan Irmak filmleri; Babam ve Oğlum, Ulak, Dedemin İnsanları ve Unutursam Fısılda gibi filmlerin yanı sıra, başrolde yer aldığı başarılı televizyon dizileriyle de genç kuşağın ilgiyle takip etmeye başladığı Hümeyra, geçmişten geleceğe köprüler maya devam ediyor.
   
  Hümeyra, Vasıf Öngören’in kaleme aldığı aynı adlı tiyatro oyunundan Atıf Yılmaz’ın beyazperdeye aktardığı “Asiye Nasıl Kurtulur?” filminde hayat verdiği Zehra karakteri ile Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, “Ödüller Kimin İçin” adlı tiyatro oyunundaki performansı ile Ankara Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, 2007’de “Ben Anadolu” oyunundaki performansıyla İsmail Dümbüllü Ödülü ve “Babam ve Oğlum” filmindeki performansıyla Sinema Yazarları Derneği En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.
   
  8-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında Tema Ödülü ve Genç Cadı Ödülü’nün takdim edileceği isimler de çok yakında açıklanacak.
   
   
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karikatür Sergisine Çağrı

  "Gülme" insanları diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliklerdendir. Ağır olup molla sayılmanın bolca görüldüğü ve "...karı gibi gülme!" nin bir küfür sayıldığı bir alemde, mizahın aslında derin bir düşüncenin ürünü olduğu unutturulmaya çalışılır. Oysa gülebildiğimiz kadar insanızdır. Hala gülebildiğimiz ölçüde kalbimiz sıcaktır, hele de kendimize gülebilmek kibre karşı en iyi şifadır. Kahkaha ve mizah işte bu yüzden tarih boyunca bazen dinler tarafından, bazen iktidarlarca yasaklanmış, korkutucu olmuştur. Mizah, ayrıntılara, doğanın akışına ters olana dikkat çeken, acı gerçekleri şekerle kaplayarak sunan çok önemli bir mecradır.

  Eleştirel düşüncenin, direnmenin, baş etmenin bir ifadesi olarak mizah ve bununla örtüşen karikatür sanatı toplumsal rollerimizi yeniden düşünmeye iten başka bir sanat alanı.
  Sergi ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak, konuyu yeniden tartışma gündemine taşımak, siyasal, ekonomik ve toplumsal alanın vazgeçilmez bir parçası ve hükmedilen bir alanı olarak kadın sorununa bir de mizah gözüyle bakmak amaçlanmaktadır.

  8-18 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek Sergi, amatör ve profesyonel tüm karikatür sanatçılarının katılımına açıktır.
  Uçan Süpürge ve Obur Mizah Karikatür Dergisi işbirliği ile gerçekleştirilecek uluslararası sergiye 1 Nisan 2015 Çarşamba gününe kadar katılımlarınızı bekliyoruz.

  KATILIM KOŞULLARI
  1. Konu: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
  2. Katılım e-posta yoluyla olacaktır. Katılımcı sanatçılar çalışmalarıyla birlikte Ad, Soyad, Adres ve İletişim bilgilerini de yollamalıdır. Çalışmaların oburmizah@gmail.com ve festival@ucansupurge.org adreslerine yollanması gerekmektedir
  3. Gönderilen karikatürler A3 (29,7 x 42cm) ebadında ve 300 dpi çözünürlükte olacaktır. Her türlü teknik serbesttir. Sergiye her sanatçı en fazla 5 çalışmayla katılabilir. Çalışmalar yazılı ise dili Türkçe veya İngilizce olmalıdır.
  4. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve Obur Mizah Dergisi tarafından oluşturulacak bir seçici kurul tarafından sergide konuyu en iyi yansıtan çalışmalar belirlenecektir.
  5. Sergiye son katılım tarihi 1 Nisan 2015’dir.
  6. Sergi 8-18 Mayıs tarihleri arasından 18.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacaktır.
  7. Sergiye yollanan ve seçilen çalışmalar hazırlanacak olan özel bir dergide toplanacak sergi süresince dağıtılacak ve katılımcılara da yollanacaktır.
  8. Sergi için yollanan çalışmalar festival ve festival dışında sergi kapsamında, basılı malzemelerde, web sitesinde ve tanıtım amaçlı sadece Uçan Süpürge tarafından kullanılabilir. Eserlerin bu kapsamlar dışında kullanılması durumda eser sahibi sanatçılardan izin alınacaktır.

  Ayrıntılı Bilgi: www.ucansupurge.orgwww.oburmizah.com

 • "5 Dakikada 18"in Başvuru Süresi Uzadı!

  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında düzenlenen “5 DAKİKADA 18”  kısa film yarışmasının başvuru süresi uzadı. Daha önce 15 Mart 2015 olarak belirlenen son başvuru tarihi, 31 Mart 2015 olarak değiştirildi.
   
  Yarışmanın ana teması, festivalin de teması olan “18’in Halleri”dir.
  Festivalin 18. yaşında odaklandığımız “18’in Halleri”; bir milat gibi yaşanan o dönemi ifade eden “tek 18” ile 2012 yılı itibariyle nüfusun %17’sini oluşturan genç nüfusu ifade eden “çok 18”in yanı sıra,  çocukluğunu dahi yaşayamamış “hiç 18” ve hayallerinin peşinden gitme gücünü içlerindeki çocuğun gizli serüvenlerinden yaratan “hep 18”leri de kapsıyor. Katılımcılarımıza “Peki ya sizin 18’niz?” diye sorarak, kendi tanımlarını yapmaları yönünde onları teşvik etmek de istiyoruz. Anlayacağınız, kendi yaşam deneyiminiz veya gözlemlediğiniz bireysel/toplumsal yaşantılardan hareketle “18 yaş”ın ifade ettiği birbirinden farklı boyutlara kameranızı çevirmenizi bekliyoruz. 
                       
  Katılım Koşulları
   
  a) Kısa Film Yarışmasına  Ocak 2014 ve sonrasında çekilmiş olan ve yarışma temasına uygun içerikli yapımlar katılabilir. Tür açısından bir kısıtlama yoktur.
   
  b) Yapımlar yönetmen adına yarışmaya katılabilir ve başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından üstlenilmesi durumunda müracaatı yapan kişi, diğerlerinin yazılı iznini almak ve başvuru formuna eklemek zorundadır. Doğacak sorunlardan Festival Sekretaryası ve seçici kurul sorumlu değildir.
   
  c) Yarışmaya katılacak olan yapımlar 4’er adet olarak DVD formatında ve İngilizce altyazılı olarak gönderilmelidir. DVD’lerin üzerine, eserin adı, yapım yılı, süresi, yönetmenin ad ve soyadı yazılmalıdır.
   
  d) Yarışmaya katılacak yapımların süresi 5 dakikayı aşmamalıdır.
   
  e) Yarışmaya katılan filmlerin kopyaları Festival arşivinde saklanır.
   
  f) Yarışmaya katılan filmlerin ticari olmayan her türlü gösteriminde kullanım hakkı Festival Komitesi’ne aittir.
  g) Yarışmaya katılan çalışmalar, Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecektir.
   
  h) Yarışmada maddi bir ödül verilmemekle birlikte dereceye girecek filmler festival filmleri arasında gösterilmeye hak kazanacaktır.
   
  k) Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 31 MART 2015 SALI  günüdür.
   
  Yarışmaya katılmak isteyenler en geç bu tarihe kadar Festival Komitesi’ne,
   
  - Başvuru formu,
  - Yapımın 4 adet DVD kopyası,(MPEG FORMATINDA)
  - Filmden en az bir adet siyah-beyaz veya renkli fotoğraf
  - Yönetmenin bir adet vesikalık fotoğrafı
  - Yönetmenin özgeçmişi
  - Filmin kısa özeti (Türkçe ve İngilizce, en fazla 100 kelime) ve jenerik bilgilerini teslim etmelidir.
  Başvuru için gerekenlerin 31 Mart tarihine kadar elden veya postayla iletilmesi gerekmektedir. İletilecek her şey için;
  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği adresi:
  Büyükelçi Sokak No:20/6 Kavaklıdere / ANKARA
                     
  Değerlendirme ve Jüri
  - Berrin Balay
  - Eren Yüksel
  - Andreas Treske
  - Pelin Anılan (Genç Kurul üyesi)
  - İdil Kandil (Genç Kurul üyesi)
  Değerlendirme sonrası ilk üçe kalan kısa filmle birlikte jüri özel seçimi iki film de festival kapsamında gösterim şansı bulacak.
 • Bilge Olgaç Başarı Ödülleri!

  2015 programında yer alan ilgi çekici bölüm ve filmlerin ilerleyen günlerde açıklanacağı 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında, Festivalin önemli bir geleneği haline gelen Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü de sahiplerini bulacak. Bunlar arasında, sinemanın farklı alanlarında emek veren kadınların başarılarını ve emeklerini görünür kılma amacı taşıyan Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin takdim edileceği isimler ise belli oldu!

  Ödüllü birçok filmin kurgu masasında bulunan Aylin Zoi, Gölgeler ve Suretler filminin kurgusuyla Altın Portakal En İyi Kurgu Ödülü’nü 2010 yılında kazanan isim olmuştu. Ayrıca kendisi, sinemanın yanı sıra son zamanlarda ağırlık verdiği müzik alanındaki üretimleriyle de ülkemiz sanat atmosferine yeni bir soluk getirdi. Kurgu alanının, teknik sınırları aşıp sanatsal anlam kazandığı boyutlarını etkileyici bir şekilde yansıtan çalışmalarıyla birçok filme katkı sunmuş olan Aylin Zoi, 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alıyor.

  Canavarlar Sofrası, Kusursuzlar ve Karışık Kaset gibi filmlerin görüntü yönetmenliğini üstlenen Deniz Eyüboğlu, kadının kamera önündeki konumunun toplumsal cinsiyet kalıplarını aşabilecek noktaya erişmesinde kamera arkasındaki kadınların da önemli etkisi olduğunu gösterdi. Teknik ve sanatın farklı sinema anlayışlarını besleyecek şekilde buluştuğu alanlardan görüntü yönetmenliğine kadın bakış açısıyla katkı sunan Deniz Eyüboğlu, 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alan bir diğer isim.

  Bir filmin kadın meselesindeki konumuna, film yapım sürecinde yer alan kadınların sunduğu olumlu katkının örneklerinden olan “Kusursuzlar” filmi, üniversite dönemindeki arkadaşlıktan kök alan ve özgünlüğe sahip üretimler ortaya koymuş bir film yapım ekibinin imzasını taşıyor. “Hep 18” kalabilmenin, yenilenmekte olan yaşam pratiklerine uygun ve nitelikli bir sorgulamayı sürekli kılmakla eşdeğer olduğunu, “Kusursuzlar” filmi için yazdığı senaryoyla kadın kimliği üzerinden etkileyici bir şekilde örnekleyen Emine Yıldırım, bu sene Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü vermekten mutluluk duyacağımız isimler arasında yer alıyor.

  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış gecesinde ödüllerin takdim edileceği diğer sürpriz isimler ise ilerleyen günlerde açıklanacak. Uçan Süpürge, Mayıs’taki 18 yaş kutlamasına kadar birçok sürprizle karşınıza çıkabilir, takipte kalın…

 • Festival Genç Kurulla Gençleşiyor

  18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin hazırlıkları heyecan ve umutla sürerken, bu yılın ilhamla farklı üniversite ve bölümlerde okuyan gençlerden oluşturulan Genç Kurul, hem fikir üretimi hem de uygulama aşamasında bizlerin yanında! 13. yaşımızda Bornova Bornova filmi ile Genç Cadı Ödülü’nü kazanan ve bu yılki festivalimizin Genç Başkan’ı olan Damla Sönmez ise, aynı zamanda Genç Kurul’a deneyimleriyle katkı sunacak.

  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin ofisinde 2 Aralık 2014 tarihinde gerçekleşen ve Genç Kurul’un yanı sıra, yıllardır bizlere destek olan festival dostları ve basın çalışanlarının katıldığı buluşmada Damla Sönmez, festivalin bu yılki katılımcılarla paylaştı: "Bu yıl gençlerin ve hep genç kalanların festivali olsun istedik. Bu düşünceyle temamızı 18 olarak belirledik ve dedik ki: hep 18, hiç 18, çok 18, tek 18!"

  Sönmez ayrıca, festivalde 18 yaşın anlamının sorgulanacağını belirterek, "Bunlar bizim aklımıza gelenler. Peki ya sizin 18'iniz? Gelin hep birlikte bu sorunun peşine düşelim." çağrısında bulundu.

  • Festival Genç Kurulla Gençleşiyor
  • Festival Genç Kurulla Gençleşiyor
  • Festival Genç Kurulla Gençleşiyor
  • Festival Genç Kurulla Gençleşiyor

 • Festival Genç Başkanı Damla Sönmez

  8-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında 18. yaşını gençleşme hamlesiyle kutlayacak olan Festivalimizin artık bir Genç Başkanı var. Festivalin gençlik dinamizmiyle daha çok bağ kurmasını sağlayacak olan Festival Genç Başkanı, Bornova Bornova filmindeki performansıyla 2010 yılının Genç Cadı Ödülü’nü kazanan Damla Sönmez.

  Damla Sönmez, tiyatro, sinema ve televizyon yapımları alanında, gençlik dinamizminin yansıması olarak düşünebileceğimiz başarılı adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Deniz Seviyesi filmindeki performansıyla 2014 Altın Koza Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Sönmez, Festivalin genç yüzü olacak.

 • 19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başvurularınızı bekliyor